KLAUZULA INFORMACYJNA

Wyżywienie

Przedszkole zapewnia 3 pożywne posiłki dziennie: śniadanie, obiad i podwieczorek. Posiłki przygotowywane są w warunkach zgodnych z przepisami i normami zatwierdzonymi przez Rejonową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną.

Stanowią one ¾ dziennego zapotrzebowania dziecka w wieku przedszkolnym na białko, węglowodany, tłuszcze i witaminy. W naszej przedszkolnej kuchni przygotowujemy domowe posiłki. Podajemy dzieciom pokarmy zawierające najwyższe wartości odżywcze. Panie kucharki same robią domowe pierogi, racuchy, naleśniki, wykonują świeże surówki z warzyw i sałatki owocowe.

Jesteśmy uczestnikami kampanii pt. „Wiem co jem”, której celem jest przygotowanie posiłków zawierających niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach przeznaczonych dla dzieci. Kampania została przygotowana przez pracowników Katedry Żywienia Człowieka Wydziału Nauk o Żywieniu i Konsumpcji SGGW w Warszawie.

Informacje dla alergików

Zgodnie z informacjami od producentów użyte produkty gotowe (np. kakao, herbata, dżem, ketchup, koncentrat pomidorowy, produkty z mięsa) mogą zawierać śladowe ilości alergenów: glutenu, mleka łącznie z laktozą, jaj, soi, orzechów, selera i gorczycy. Do przygotowania posiłków używane są przyprawy: pieprz, pieprz  ziołowy, ziele angielskie, liść laurowy, majeranek, oregano, bazylia, tymianek, kminek, majeranek, zioła prowansalskie, papryka słodka. Istnieje możliwość wyboru menu zgodnie z potrzebami dzieci alergicznych.
ŚNIADANIE- godzina 8.40-9.00- zupa mleczna oraz kanapki z wędliną, serem, warzywami, jajkiem, dżemem- bądź podane w formie tzw. "stołu szwedzkiego"- z możliwością samodzielnego wykonania kanapki.
WITAMINKA- godzina 10.30-10.45- owoce lub warzywa ,naturalne soki.
OBIAD- godzina 12.00-12.30- dwa pożywne dania obiadowe z surówkami oraz kompotem, składające się głównie z ulubionych potraw dziecięcych.
PODWIECZOREK- godzina 14.30-14.45- kisiel, budyń, jogurty, serki, smaczne kanapki, ciasta domowego wypieku, racuchy, placuszki.

Podczas posiłków nie zmuszamy dzieci do jedzenia. Zachęcamy do próbowania nowych dań. Szczególną uwagę przykładamy do spożywania przez dzieci owoców i warzyw, jako źródła witamin, niezbędnych dla rozwoju małego dziecka. Zdajemy sobie sprawę, iż jest to wyjątkowo trudne u dzieci w wieku przedszkolnym. Dlatego wykorzystujemy podczas niektórych posiłków bajkowe postacie oraz sytuacje, aby zachęcić dzieci.

W trosce o zdrowie naszych przedszkolaków, ograniczamy ilości spożywanych słodyczy do niezbędnego minimum, zdając sobie jednocześnie sprawę z tego, iż są to ulubione przysmaki dzieci- pozwalamy od czasu do czasu na słodkie ciastko.